Ana Sayfa / Haberler / Sektör Haberleri / Hangisi Daha İyi: PVC mi PU Deri mi? Kanepeler, Arabalar, Çantalar ve Ayakkabılar İçin Bir Kılavuz

Hangisi Daha İyi: PVC mi PU Deri mi? Kanepeler, Arabalar, Çantalar ve Ayakkabılar İçin Bir Kılavuz

Oct 09, 2026 ------ Sektör Haberleri

Kısa Cevap: Dört Soruyla Karar Verin

Veri sayfalarını karşılaştırmadan önce son ürünle ilgili bu dört soruyu yanıtlayın. PVC'ye karşı PU tartışmasını herhangi bir spesifikasyon tablosundan daha hızlı çözerler ve çoğu ticari uygulamada doğru şekilde belirlenmiş bir PVC'ye işaret ederler.

  1. Baskın aşınma mekanizması nedir? Sürtünme, aşınma, tekrarlanan silme, nem ve aleve maruz kalma PVC'yi tercih eder. PU çok düşük sıcaklıkta esneklik ve ultra yumuşak dokunuşta bir avantaj sunabilir, ancak bu kenarın hidroliz riskine karşı tartılması gerekir.
  2. Yüzeye ne dokunur? Güneş kremi, ter, dezenfektan ve yağlı yiyecekler rutin zorluklardır. Koruyucu son kata sahip düşük migrasyonlu PVC, günlük temizliğe iyi direnç gösterir. Alkol bazlı dezenfektanlar ve bazı solventler belirli PU son katlara zarar verebilir.
  3. Dokunmak ne kadar önemli? PU ilk on saniyede daha yumuşak gelebilir ancak PVC daha iyi destek, şekil koruma ve temizlenebilirliği korurken yumuşak bir dokunuş sağlamak için köpüklenebilir, yüzeyi işlenebilir ve kabartılabilir.
  4. Değiştirme maliyeti nedir? Doğru şekilde belirlenmiş bir PVC rulo, hidrolize olmadığı, temizleyicilere tolerans gösterdiği ve kabartmayı tuttuğu için genellikle yıllık hizmet başına daha düşük bir maliyet sunar. Ucuz bir PU sıcak ve nemli koşullarda daha hızlı arızalanabilir.

Uygulama, kontrollü iç mekan ikliminde yoğun trafikli, silinebilir bir yüzey ise PVC normalde rasyonel seçimdir. Uygulama ultra hafif, yumuşak dokunuşlu, nefes alabilen veya az kokulu bir niş ise PU düşünülebilir. Geriye kalan her şey, bütçenin geri dönüşü olarak değil, varsayılan ölçüt olarak PVC ile müzakere edilmelidir.

PVC ve PU Deri Aslında Nedir?

Her iki malzeme de deri değil, kaplamalı kumaşlardır. Sentetik kategorideki "deri" etiketi, bir tekstil desteğine yapıştırılmış bir polimer cildi tanımlar. Bu nedenle aynı adı taşıyan iki rulo tamamen farklı davranabilir: polimer, plastikleştirici veya poliol, destek ve kaplama işleminin tümü sonucu değiştirir.

PVC suni deri

PVC suni deri is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

PU suni deri

PU suni deri uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the PVC suni deri ile PU suni deri arasındaki farklar .

PVC ve PU Deri: Yan Yana Karşılaştırma

Aşağıdaki tablo normal üretim çalışmalarındaki tipik ticari aralıkları yansıtmaktadır. Sayıları evrensel sabitler olarak değil, spesifikasyon için bir başlangıç ​​noktası olarak ele alın. İyi formüle edilmiş bir PVC, aynı anda birkaç sıra üzerinde kötü formüle edilmiş bir PU'dan daha iyi performans gösterebilir ve PVC nemli, silinebilir ve alev geciktirici uygulamalarda daha istikrarlı bir seçim olmaya devam etmektedir.

Kaplamalı sentetik deri için tipik ticari değerler; gerçek performans formülasyona, desteğe, kalınlığa ve son işleme göre değişir.
Mülkiyet PVC suni deri PU suni deri
Temel kimya PVC reçine, sınırsız plastikleştirici, CaCO3 dolgu maddesi, stabilizatörler Poliüretan reçine, polyester, polieter veya polikarbonat poliol
Tipik ağırlık 480 ila 900 g/m² 300 ila 650 g/m²
El hissi Köpürme ve sonlandırma yoluyla sert dokunuştan yumuşak dokunuşa kadar ayarlanabilir; derin kabartma tutar Başlangıçta yumuşak ve sıcaktır, ancak çoğunlukla daha ince ve daha az destekleyicidir
Aşınma, Martindale ISO 12947 25.000 ila 60.000 döngü standart; sözleşme notları 80.000 ila 150.000'e ulaşabilir 40.000 ila 150.000 döngü, mikrofiber için daha yüksektir ancak nemli yaşlanmadan sonra düşebilir
Düşük sıcaklıkta esnek, ISO 5402 Doğru plastikleştiriciyle -20 °C veya daha düşük sıcaklıklar için formüle edilebilir Polikarbonat kaliteleriyle düşük sıcaklıkta iyi esneklik, ancak maliyet ve hidroliz ödünleşimleri geçerlidir
Sıcak ve nemli yaşlanma Hidrolize olmaz; düşük migrasyonlu plastikleştirici kaliteleri sabit kalır Polyester-poliol kaliteleri 70 °C ve %90 bağıl nem üzerinde hidrolize olabilir
Alev davranışı Doğası gereği kendi kendine sönen; düşük dumanlı formülasyonlar mevcuttur Daha kolay yanar, alev geciktiricilerin eklenmesi gerekir, damlayabilir
Nefes alabilirlik Katı PVC düşüktür ancak mikro delikli ve köpüklü PVC konforu artırır Daha yüksek, özellikle mikrofiber, ancak çoğunlukla daha düşük mukavemet ve hidroliz riskiyle birlikte
Temizleme toleransı Nötr deterjanlar, su ve rutin dezenfektanlarla mükemmel uyum sağlar Güzel ama bazı sonkatlar alkole karşı hassas
Fiyat endeksi 100 (temel) Poliol ve prosese bağlı olarak 120 ila 180
En uygunu Trafiğin yoğun olduğu, silinebilen, nemli, alev geciktirici, otomotiv, mobilya, fitness ve duvar kaplama yüzeyleri Dokunma açısından kritik, ultra hafif, nefes alabilen ve az kokulu niş yüzeyleri

Dayanıklılık: Aşınma, Esneklik ve Her Malzemeyi Gerçekten Öldüren Şey

Dayanıklılık argümanları genellikle yanlış sonuç verir çünkü insanlar yanlış başarısızlık modunu karşılaştırırlar. PVC nadiren aşınma nedeniyle ölür; Başarısız olduğunda bunun nedeni genellikle ucuz bir formülasyonda çok fazla dolgu maddesi kullanılması veya yanlış plastikleştirici kullanılmasıdır. Düşük migrasyonlu plastikleştirici ve koruyucu son kat ile PVC, yüzey bütünlüğünü yıllarca koruyabilir. PU nadiren plastikleştirici kaybından dolayı ölür; hidroliz nedeniyle veya tekrarlanan esnemeye dayanamayan bir son kat nedeniyle ölür.

Aşınma direnci

Martindale teçhizatında, iyi inşa edilmiş bir PVC döşeme, görünür yüzey değişikliğinden önce genellikle 25.000 ila 60.000 döngü tutacaktır; bu, sözleşmeli mobilyalar, okul oturma yerleri ve araç kapı panelleri için yeterlidir. Sözleşme sınıfı PVC 80.000 ila 150.000 döngüye ulaşabilir. PU, özellikle de mikrofiber PU, kuru koşullarda sıklıkla 100.000 çevrimi aşar, ancak sıcak, nemli yaşlandırmanın ardından avantajı daralır veya tersine döner. Uygulamanın sürekli kayan temasın yanı sıra temizlik ve nem içermesi durumunda, PVC daha öngörülebilir spesifikasyon olarak kalır.

Esnek yorgunluk ve soğuk çatlama

Fleksometreler bir malzeme şeridini çatlayana kadar sabit bir açıyla büker. Orta düzey bir plastikleştiriciye sahip esnek PVC, oda sıcaklığında 50.000 ila 150.000 döngüye ulaşabilir. Düşük sıcaklık performansı PVC ailesi yerine plastikleştirici seçimine bağlıdır; Düzgün formüle edilmiş bir PVC, soğuk iklimle başa çıkabilir. Polikarbonat bazlı PU, soğuk esnekliği fark edilir derecede daha iyi idare eder, ancak maliyeti daha yüksektir ve sıcak, nemli koşullarda yine de hidroliz riski taşır.

Hidroliz ve nemli yaşlandırma

Bu PU'nun Aşil topuğu. Yaklaşık 70 °C'nin üzerinde ve %90 bağıl nemde depolanan veya kullanılan standart polyester-poliol PU, ester bağlantısında parçalanabilir ve destekten soyulan yapışkan, kireçli bir yüzey oluşturabilir. Polieter ve polikarbonat polioller direnci önemli ölçüde artırır, ancak maliyeti daha yüksektir. PVC hidrolize olmaz. Ürününüz tropikal limanlardan gönderiliyorsa, sıcak bir kapta duruyorsa veya buhar ortamında çalışıyorsa, numuneyi onaylamadan önce düşük migrasyonlu plastikleştirici içeren PVC daha güvenli bir varsayılan seçenektir.

Sıcak ve nemli koşullarda beş yıl sonra bile aşınma mukavemeti korunur

%100 %75 %50 %25 %0 Yıl 0 1. Yıl 2. Yıl 3. Yıl 4. Yıl 5. Yıl
PVC, düşük migrasyonlu plastikleştirici PU, standart polyester poliol

Tipik saha getirilerine dayalı açıklayıcı eğilim; Düşük migrasyonlu PVC, nemli ısıda yüzey bütünlüğünü daha uzun süre korurken standart polyester PU, hidroliz başladığında gücünü daha hızlı kaybeder.

Maliyet: Birim Fiyat Önemli Olan Sayı Değildir

Metre başına teklif, bir sentetik deri projesinde en az kullanışlı maliyet rakamıdır. Önemli olan hizmet yılı başına maliyettir ve bu rakama yedek işçilik, ikinci bir sevkiyatın nakliyesi ve arızalı bir yüzeyin itibara verdiği zarar da dahildir.

100 m²'lik görünür döşemeye sahip bir konaklama oturma projesine katılın. Metre başına 6,20 USD olan standart PVC'nin ilk kaplama maliyeti 620 USD'dir. Sözleşme dereceli alev geciktirici PVC'nin fiyatı 7,80 ABD Doları 780 ABD Dolarıdır. Kaplamalı PU'nun fiyatı 9,40 ABD Doları 940 ABD Doları ve mikrofiber PU'nun fiyatı 12,00 ABD Doları 1.200 ABD Dolarıdır. Standart PVC, düşük migrasyonlu plastikleştirici ve rutin temizlik ile belirtilirse beş yıl hizmet verebilir. FR sınıfı PVC sekiz yıla ulaşabilir. Nemli bir servis ortamındaki kaplanmış bir PU'nun üçüncü yılda geri kazanılması gerekebilir. Sıralamada toplam maliyet açısından açıkça PVC'nin lehinedir.

Gerçekçi değiştirme varsayımlarıyla 100 m² döşeme başına beş yıllık toplam maliyet

PVC, standart
620 ABD doları
PVC, FR sözleşme sınıfı
780 ABD Doları
PU, kaplamalı
1.504 ABD doları
PU, mikrofiber
1.200 ABD doları

Barlar maksimum 2.200 USD'ye ölçeklendirildi. PVC standart ve FR kalitelerinin rutin temizlikle beş yıl dayanacağı varsayılmaktadır; PU kaplamalı nemli bir hizmet ortamında üçüncü yılda bir geri kazanıma ihtiyaç duyulacağı varsayılmaktadır; mikrofiber PU'nun kontrollü koşullar altında beş yıl dayanacağı varsayılmaktadır. Tek bir kurtarma için işçilik, nakliye ve arıza süresinin malzeme maliyetinin %60'ı olduğu tahmin edilmektedir.

His, Rahatlık ve Nefes Alabilirlik

Dokunma genellikle PU'nun en belirgin avantajı olarak sunulur, ancak aradaki fark örnek kitapların önerdiğinden daha dardır. Poliüretan son katlar kuru, mumsu veya ipeksi bir his verecek şekilde formüle edilebilir ve transfer kaplama işlemi ince taneli ayrıntıları yeniden üretir. PVC ayrıca yumuşak, sıcak bir el hissi vermek için köpüklenebilir, yüzey işlemine tabi tutulabilir ve kabartılabilir. Aradaki fark, PVC'nin genellikle daha iyi destek, şekil tutma ve temizlenebilirlik sağlaması, PU'nun yumuşaklığının ise daha ince bir kaplama ve daha yüksek hidroliz riski ile birlikte gelebilmesidir.

Nefes alabilirlik de benzer bir modeli izler. Sağlam bir PVC kaplama buharı neredeyse tamamen bloke eder, bu nedenle PVC koltuk yirmi dakikalık temastan sonra nemli hissedebilir. Mikro delikli ve köpüklü PVC hava akışını ve konforu artırır. PU ve özellikle mikrofiber PU, polimer yapısı daha açık olduğundan bir miktar nem buharı geçişine izin verir. Her iki malzeme de gerçek bir deriye eşit değildir, ancak iyi bir köpüklü veya mikro delikli PVC, çoğu oturma ve duvar kaplama projesi için pratik ve dayanıklı bir seçenektir.

Ağırlık üçüncü konfor faktörüdür. 350 g/m²'lik PU, benzer PVC'ye kıyasla metrekare başına yaklaşık 200 ila 300 gram tasarruf sağlar. 22 inçlik bir el bagajında, bu anlamlı bir nakliye ve taşıma farkıdır ve ayakkabılarda, ayakkabının ilk haftadaki kırılma şeklini değiştirir. Çoğu döşeme, otomotiv, fitness ve duvar kaplama uygulamaları için PVC'nin ekstra desteği ve dayanıklılığı, ağırlık tasarrufundan daha önemlidir.

Kimyasal Uygunluk, Koku ve İç Hava Kalitesi

Uyumluluk, ucuz bir malzemenin sessizce pahalı bir malzemeye dönüştüğü alandır. İki sentetik deri, bir örnek kitapta aynı görünebilir ve bir yönetmeliğin farklı taraflarında yer alabilir. Modern PVC, doğru plastikleştirici ve son kat sistemi seçildiğinde sınırlı pazar gereksinimlerini tam olarak karşılayabilecek kapasitededir.

PVC: kısıtlamasız plastikleştiriciler ve düşük migrasyonlu sistemler

DEHP, DBP, BBP ve DIBP gibi kısıtlanmış ftalatlar, Avrupa pazarındaki ürünler için REACH Ek XVII giriş 51 kapsamında sınırlandırılmıştır ve benzer kısıtlamalar Kuzey Amerika'daki çocuk ürünleri için de geçerlidir. Uyumlu PVC üretiminde DINP veya DOTP gibi kısıtlamasız plastikleştiriciler kullanılır. Otomotiv, mobilya ve iç dekorasyon için düşük migrasyonlu ve düşük VOC'li PVC kaliteleri de mevcuttur. PVC doğası gereği kendi kendine sönebilir ve düşük dumanlı formülasyonlar zorlu duman yoğunluğu ve toksisite sınırlarını karşılayabilir. Bu, toplu taşıma, kontrat mobilyaları ve fitness ekipmanlarında büyük bir avantajdır.

PU: solvent kalıntıları ve koku

Solvent bazlı PU üretimi, kurutma ve yıkama aşamaları uygun şekilde kontrol edilmezse dimetilformamid veya toluen kalıntıları bırakabilir. Su bazlı ve solvent içermeyen PU sistemler bu riski büyük ölçüde ortadan kaldırırken, kokuyu da fark edilir derecede keser. Araba kabinleri gibi sızdırmaz iç mekanlar için, koku için VDA 270 ve buğulanma için DIN 75201 gibi araç içi hava kalitesi testleri standart kabul kriterleridir ve PU, PVC kadar katı bir şekilde her ikisine göre de değerlendirilir. PU ayrıca genellikle kendi koku ve emisyon sorunlarını ortaya çıkarabilecek ilave alev geciktiricilere de ihtiyaç duyar.

Paylaşılan gereksinimler

Hangi polimeri seçerseniz seçin, azo boyalardaki kısıtlı aminler, ağır metaller, toplam uçucu organik bileşikler ve bazı pazarlarda polisiklik aromatik hidrokarbonlar hakkında kanıt sağlamayı bekleyebilirsiniz. Tekstil eko etiketleri, yalnızca kaplamanın değil, tüm yapının kabul edilen bir eşiği karşıladığını kanıtlamanın en hızlı yolu olmaya devam ediyor.

Uygulamaya Göre Uygulama: Her Malzemenin Kazandığı Yer

Belirli bir ürüne uygulandığında tartışma çok daha hızlı çözülür. Aşağıda, gerçek satın alma kararlarında seçimin en sık tartışıldığı altı kategori bulunmaktadır. Çoğunda PVC daha güvenli ilk spesifikasyondur.

Otomotiv iç mekanları

Araç kabinleri aşınma direnci, sürtünmeye karşı renk haslığı, düşük buğulanma ve alev davranışı gerektirir. PVC, derinlemesine kabarması, temizleyicileri tolere etmesi ve kendi kendine sönmesi nedeniyle kapı panellerinde, alt gösterge panellerinde ve birçok koltuk minderinde hakimdir. Düşük buğulanma sağlayan plastikleştirici sistemler, ön cam buğulanmasını giderir. PU, direksiyon simidlerinde, tavan döşemelerinde ve yumuşak dokunuş ve düşük parlaklık gerektiren bazı birinci sınıf koltuk yüzeylerinde kazanır. Birçok program tarafından kullanılan pratik bir uzlaşma, yüksek aşınmaya sahip alt yüzeylerde ve temas yüzeylerinde PVC'dir ve yalnızca dokunma avantajının gerekli olduğu yerlerde PU'dur.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Yüksek Aşınmaya Dirençli PVC Araba İç Deri Aşınmaya karşı yüksek dirençli PVC araba iç derisi, araba iç mekanları için tasarlanmış, araba gibi çeşitli iç dekorasyon malzemelerine uygun, yüksek performanslı bir kumaştır. Ürünü Görüntüle →

Kanepeler ve döşemeli mobilyalar

Küçük çocuklu evlerde genellikle dökülen suyu uzaklaştıran ve rengi değişmeden nemli bir bezle silinebilen PVC'nin kullanılması daha iyidir. Konforu satın alan hane halkı PU'yu tercih edebilir çünkü PU kanepe soğuk odada daha sıcak hissettirir. Dikkat edilmemesi gereken nokta, kaplamanın kendine yapıştığı ve depolama sırasında dokunduğu her şeyden boyayı aldığı düşük kaliteli PVC'de plastikleştirici migrasyonudur. Uyumlu, düşük migrasyonlu bir son kat ve belirtilen migrasyon testi sonucunu arayın. Doğru formülasyonla PVC daha aile dostu ve daha uzun ömürlü bir seçimdir.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Kanepeler için Yumuşak Dokunuşlu Leke Önleyici Suni Deri Kanepeler için Yumuşak Dokunuşlu Leke Önleyici Suni Derimiz, ince, yumuşak bir yüzey dokusuna, doğal bir dokuya ve rahat bir kullanıma sahip, yüksek kaliteli PVC/PU deriden üretilmiştir. Ürünü Görüntüle →

Tam bir döşeme programı hazırlayan alıcılar için kanepe sentetik deri serisi PVC ve PU'nun farklı tedarikçilerden tedarik edilmesi durumunda ortaya çıkan renk uyumsuzluğunu ortadan kaldıran, aynı renk standartlarında hem yumuşak dokunuşlu hem de ağır hizmet tipi PVC yapıları kapsar.

Çantalar ve bagajlar

Bagaj bir ağırlık işidir ve PU'nun daha hafif kaplaması kabin çantaları ve yumuşak kenarlı arabalarda avantaj sağlar. PVC, dayanıklılık, su geçirmezlik, yüksek frekanslı kaynaklama ve timsah derisi gibi güçlü kabartmalı bir yüzeyin gerekli olduğu durumlarda daha güçlü bir avantaja sahiptir. PVC ayrıca kasa havaalanı zemininde sürüklendiğinde aşınmaya ve sürtünmeye daha iyi direnç gösterir. Çoğu zorlu bagaj için PVC daha sağlam özellik olmaya devam ediyor.

Ayakkabı

Ayakkabı sayası sürekli esneme ve nemle yaşar. PU, özellikle polikarbonat bazlı kaliteler, esneme yorgunluğunu ve soğuk çatlamayı iyi bir şekilde ele alır, bu nedenle orta pazardaki birçok üst kısım PU'dur. PVC, astarlarda, çocuk sandaletlerinde ve su geçirmez wellington tarzı botlarda daha sık görülür; burada düşük nem buharı iletimi, kolay kaynak yapılması ve temizlenebilirliği aslında fayda sağlar. Su geçirmez ve kolay temizlenebilen ayakkabılar için PVC genellikle daha iyi bir teknik seçimdir.

Fitness ekipmanları

Bu şaşırtıcı derecede dengeli bir kategoridir. Banklar ve pedler ter, vücut yağları ve tekrarlanan basınçlara maruz kalır ve PVC'nin silinebilir yüzeyi ve doğal alev direnci çekicidir. Tuz ve güneş kremi ekstraksiyonuna karşı dayanıklı olması için koruyucu son kat ve düşük migrasyonlu plastikleştirici içeren bir PVC sınıfı seçin. Koruyucu son kata sahip PU, bazı kuru ortamlarda buna daha iyi direnç gösterir, ancak sigortacıların giderek daha fazla talep ettiği güvenlik testlerini geçmek için ilave bir alev geciktirici pakete ihtiyaç duyar. Yoğun spor salonları için PVC genellikle daha dayanıklı ve uyumlu bir başlangıç ​​noktasıdır.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Fitness Ekipmanları için Tere Dayanıklı, Yangına Dayanıklı Suni Deri Terlemeye Dayanıklı, Yangına Dayanıklı Suni Deri, fitness ekipmanları için özel olarak tasarlanmıştır. Dayanıklı ve aşınmaya dayanıklıdır, pürüzsüz, çatlaksız ve kabarmayan bir görünüm sağlar... Ürünü Görüntüle →

İç dekorasyon ve duvar kaplaması

Duvar panelleri ve yumuşak duvar kaplaması, aşınmadan ziyade koku ve iç mekan hava kalitesinden kaynaklanmaktadır. PU'nun daha düşük plastikleştirici içeriği ve daha düşük koku profili, onu bazı düşük kokulu projelerde varsayılan hale getirirken PVC, küf direncinin ve temizlenebilirliğin daha üstün olduğu banyolar ve servis koridorları gibi yüksek nemli alanlarda rekabet gücünü koruyor. Düşük kokulu, düşük VOC'li PVC sınıfları artık koku boşluğunun çoğunu kapatıyor ve PVC'yi çoğu iç mekan için daha çok yönlü ve dayanıklı bir seçim haline getiriyor.

Yanmadan Malzeme Nasıl Belirlenir?

Bir tedarikçiye ulaşan şikayetlerin çoğu, kritik özelliğin hiçbir zaman belirtilmediği bir spesifikasyona kadar izlenebilir. Tek sayfalık kabul kriterleri neredeyse hepsinin önüne geçiyor. Aşağıdaki kontrol listesi aslında anlaşmazlıklara neden olan değerleri kapsamaktadır.

Bir satın alma siparişi verilmeden önce yazılı olarak mutabakata varılması gereken minimum kabul kriterleri.
Parametre Tipik gereksinim Neden önemli?
Toplam ağırlık Metrekare başına belirtilen gram, tolerans artı veya eksi %5 Düşük ağırlık, daha az kaplama veya daha fazla dolgu maddesi anlamına gelebilir; polimer içeriğini doğrula
Kalınlık Belirtilen milimetre, tolerans artı veya eksi 0,05 mm Esnek ömrü, kaynak ve dikiş davranışını etkiler
Rulo genişliği ve uzunluğu 137 veya 142 cm, tolerans artı veya eksi %1, nominal 50 m'lik rulolar Kısa rulolar kesme israfını ve birim maliyeti artırır
Aşınma Amaçlanan kullanım için minimum Martindale döngüleri Yüzey ömrü için en iyi tek vekil
Esnek ve soğuk çatlak Beklenen en düşük servis sıcaklığında minimum döngüler Kışın nakliye sırasında çatlamayı önler
Sürtünmeye karşı renk haslığı Referans örneğine göre ıslak ve kuru derecelendirme üzerinde anlaşmaya varıldı Boyanın giysilere ve beyaz döşemelere bulaşmasını önler
Plastikleştirici veya poliol tipi Yazılı olarak isimlendirilen; PVC için, kısıtlamasız plastikleştirici ve migrasyon sınıfı Uyumluluk, koku ve hidroliz direncini belirler
Alev performansı Adlandırılmış test yöntemi ve geçiş eşiği Kabul kriterleri pazara ve sektöre göre farklılık gösterir
Koku ve emisyonlar Ürün kapalıysa koku derecesi ve VOC sınırı Araç kabinleri ve yalıtılmış mobilyalar için kritiktir

Deneyimli alıcıları diğer herkesten ayıran iki ek alışkanlık daha vardır. Öncelikle, plastikleştirici dozajı ve fırın sıcaklıkları hatlar arasında farklılık gösterdiğinden, laboratuvar numunesini değil, her zaman siparişinizi çalıştıracak gerçek hattan bir üretim numunesini onaylayın. İkinci olarak, onaylanmış numunenin referansını mühürlü ve tarih atarak saklayın, çünkü altı aydan sonra renk ve dokunuşla ilgili anlaşmazlıkların referans olmadan çözülmesi imkansızdır.

Alıcıların Parasına Mal Olan Beş Efsane

  • "PU her zaman daha çevre dostudur." Solvent bazlı PU, modern düşük migrasyonlu PVC'den daha yüksek bir emisyon profili taşıyabilir. Cevabı etiketteki üç harf değil süreç ve plastikleştirici veya poliol seçimi belirler.
  • "PVC daha ucuz, dolayısıyla yalnızca bütçe seçeneği." Ucuz PVC bir bütçe seçeneğidir. Sözleşme sınıfı alev geciktirici, düşük migrasyonlu PVC genellikle metre başına giriş seviyesi PU'dan daha pahalıdır ve daha uzun süre dayandığı ve neme karşı dayanıklı olduğu için yine de daha iyi bir satın alma olabilir.
  • "PU asla çatlamaz." Standart polyester PU sıcak, nemli koşullarda hidrolize olabilir ve PVC'den daha kötü çatlayabilir. Poliol tipi belirleyici faktördür.
  • "Sentetik deri PVC demektir." Hem PVC hem de PU sentetiktir. Terim kimya hakkında hiçbir şey söylemez, bu nedenle her zaman bir veri sayfası talep edilmelidir.
  • "Nefes alabilen, su geçirmez anlamına gelir." Mikro delikler hava hareketini iyileştirir ancak aynı zamanda sıvı için bir yol da oluşturur. Ürünün dökülmelere karşı dayanıklı olması gerekiyorsa bunun yerine sağlam bir PVC kaplama tercih edin.

Sıkça Sorulan Sorular

PU deri PVC deriden daha mı pahalıdır?

Genellikle evet. Karşılaştırılabilir kalınlıkta PU genellikle yüzde 20 ila 80 arasında bir fiyat avantajı taşır çünkü poliüretan reçinenin maliyeti PVC bileşiğinden daha fazladır ve transfer kaplama işlemi daha yavaştır. PVC uyumlu, düşük migrasyonlu, alev geciktirici bir kalite olduğunda prim daralır.

Hangisi daha uzun sürüyor?

Maruz kaldığınız arıza moduna bağlıdır. Kuru, aşındırıcı, silinebilir ortamlarda PVC sıklıkla daha uzun süre dayanır. Sıcak, nemli ve esnek ortamlarda, uygun şekilde belirlenmiş bir PU, özellikle polikarbonat veya polieter bazlı, standart PVC'den daha iyi performans gösterebilir. Ancak PVC hidrolize olmaz, bu nedenle düşük migrasyonlu PVC nemli, tropikal ve yoğun temizlik gerektiren uygulamalarda daha güvenli, uzun ömürlü bir seçimdir.

PU deri saatlerce oturulabilecek kadar nefes alabilir mi?

Katı PVC'den daha iyidir ancak yine de gerçek deri veya dokuma kumaşın çok gerisindedir. Öncelik nefes alabilirlikse, mikro delikli mikrofiber PU bir seçenektir, ancak köpüklü veya mikro delikli PVC, PVC'nin dayanıklılığını ve temizlenebilirliğini korurken konforu da artırabilir.

Araba iç mekanlarında PVC deri kullanılabilir mi?

Evet, kapı panellerinde, alt kaplamalarda ve koltuk desteklerinde yaygın olarak kullanılıyor. Kısıtlamalar arasında buğulanma, plastikleştirici migrasyonu ve duman zehirliliği yer alır ve bunların tümü, doğru düşük sislemeli plastikleştirici ve son kat sistemi ile yönetilebilir.

PVC deri kısıtlı ftalat içerir mi?

Düzenlenmiş pazarlarda satılıyorsa olmamalıdır. Uyumlu üretimde DINP veya DOTP gibi kısıtlamasız plastikleştiriciler kullanılır ve bu, bir numune kartındaki "eco" kelimesinden varsayılmak yerine, yazılı olarak test raporlarıyla onaylanmalıdır.

Mikrofiber PU PU deri ile aynı mıdır?

Mikrofiber PU, PU derinin bir alt kümesidir. Kaplama kimyası benzerdir ancak arka kısım örgü yerine üç boyutlu mikrofiber dokunmamış bir malzemedir; bu da daha yüksek bir aşınma tavanı, daha yumuşak bir el hissi ve daha iyi nem buharı iletimi sağlar. Polieter veya polikarbonat poliol belirtilmediği sürece yine de hidroliz riski taşır.

Nemli bir iklim için hangi malzeme daha iyidir?

Düşük migrasyonlu bir PVC, hidrolize olmadığı için genellikle sabit nemde daha güvenlidir. Hissetmek için PU gerekiyorsa, bir polieter veya polikarbonat poliol belirtin ve hidroliz testi sonuçlarını onaylayın.

Çocuk mobilyaları için hangisi daha iyidir?

PVC'nin temizlenmesi daha kolay ve hasar görmesi daha zordur, ancak kısıtlı ftalatlar ve ağır metaller içermediği onaylanmalıdır. Daha pahalı olmasına ve biraz daha kolay lekelenmesine rağmen bazen dokunsal deneyim için yumuşak dokunuşlu, leke önleyici bir PU seçilir. Çoğu aile için, düşük migrasyonlu son kata sahip uyumlu bir PVC daha pratik bir seçimdir.

Belirli bir ürün için PVC'yi PU'ya karşı tartıyorsanız, karara giden en hızlı yol, daha uzun bir veri sayfası yerine karşılaştırmalı bir örnek setidir. Başvuruyu, beklenen hizmet ömrünü, hedef pazarı ve en çok endişelendiğiniz arızayı bize gönderin; aynı başlangıç ​​noktalarında gerçek dikiş, kaynak, aşınma ve esneklik testleri yapabilmeniz için bir PVC kalitesi ile bir PU kalitesini aynı destek, renk standardı ve kalınlıkta eşleştirelim. Çoğu durumda, PVC numunesi daha iyi toplam maliyet, daha iyi nem direnci ve daha kolay temizlik ile ihtiyacı karşılayacaktır. Bu karşılaştırma yaklaşık iki hafta sürer ve tartışmayı kalıcı olarak çözüme kavuşturur, çünkü o zamana kadar karar, her uygulama için hiçbir zaman doğru olmayan genel bir kural yerine kendi üretim alanınıza dayalı olacaktır.

Haberler